Jazda konna

 

 

 

 

Galop przez pola i leśne dukty, a może
starty w zawodach na ukochanym koniu...

Ileż dziewcząt i chłopców marzy o tym,
gdy myśli o jeździe konnej

 

 

 

 

 

 

 

W naszej stadninie możesz zrealizować swoje marzenia.

Dla wszystkich, którzy chcą uczyć się jazdy konnej prowadzimy szkółkę jeździecką. Pod okiem instruktora możecie poznać tajniki jazdy konnej oraz metody obchodzenia się z koniem. Prowadzimy zajęcia od podstaw do poziomu zaawansowanego, przygotowujemy do odznak PZJ i do startów w zawodach. 

Jazda konna to nie tylko oglądanie świata z wysokości siodła. To podążanie za ruchem konia, poddawanie się ruchom jego grzbietu i harmonijne stosowanie głównych pomocy jeździeckich: dosiadu, łydki i ręki. Jeździectwo zaczyna się od teorii, którą uczeń stara się wprowadzić w praktyce. Nie zawsze to, co widzimy na filmach ma odwzorowanie w rzeczywistości. Nie skręca się mówiąc skręć w lewo, nie rusza się na komendę wio i nie zatrzymuje na prrrr. Każdy jeździec musi nauczyć się porozumiewać z koniem w jego języku, tzn. odpowiednim działaniem pomocy jeździeckich. Jeździec nie potrafiący utrzymać równowagi albo źle działający pomocami to nie tylko człowiek, który czuje się niepewnie i ciągle ma przed oczami widmo upadku, ale także nienaturalne obciążenie dla konia, sprawiające mu ból wskutek ucisku na grzbiet lub szarpania wodzami. Dopiero gdy jeździec nabierze wprawy, przejażdżki staną się przyjemnością dla niego, a także dla konia i widzów.

Początkującym adeptom jeździectwa proponujemy naukę jazdy konnej w formie lonży. Jazda na lonży to zajęcia indywidualne trwające 30 minut. Takie zajęcia służą poznaniu i wyćwiczeniu podstaw tj. równowaga na koniu i odpowiednie użycie pomocy jeździeckich tak, by koń ruszył chodem wyższym, przeszedł do chodu niższego, bądź skręcił w zamierzonym kierunku. Żeby zacząć samodzielnie i  świadomie jeździć konno trzeba poznać rodzaje dosiadu i ich zastosowanie, a także figury wykonywane na ujeżdżalni i ogólne zasady panujące podczas zajęć.  Dopiero gdy dosiad jest pewny, a jeździec bez trudu utrzymuje równowagę i nie szarpie za wodze używając ich jako podpory, instruktor kieruje ucznia do zajęć w grupie.

Dla osób jeżdżących samodzielnie minimum stępo - kłusem oferujemy jazdy grupowe oraz indywidualne, czas takich zajęć to 60 minut. Jeźdźcy swobodnie poruszający się galopem mogą skorzystać z treningu ujeżdżeniowego, skokowego, bądź na crossie (obowiązkowa kamizelka ochronna), a także wybrać się z nami w malownicze tereny.

 

 

Zapraszamy serdecznie!